0

8 sposobów na zdobywanie backlinków

Według statystyk ruchu na stronach, przeciętnie około 85% źródeł odwiedzin ma swój początek w wyszukiwarkach po wpisaniu pożądanej frazy.

Porównanie ruchu generowanego z witryn odsyłających wygląda blado, ponieważ jest to jedynie minimalnie trochę ponad 3%. Pomimo tego, to właśnie linki są jednym z najważniejszych elementów pozycjonowania strony, bo choć bezpośrednio odpowiadają za niewielką liczbę wejść, to pośrednio bardzo mocno wpływają na wysokość na liście wyszukiwania, poprzez budowanie reputacji witryny w sieci.

W obecnych czasach od ogromnej ilości linków w Internecie, dużo ważniejsza jest ich jakość. Jednakże, żeby móc wybierać najlepsze spośród miejsc, w których możemy umieścić swoje odnośniki, trzeba umieć je znajdować, a także sprawiać, by internauci sami zaczęli się nimi dzielić. Umiejętne linkowanie jest niełatwą sztuką, a znalezienie odpowiednich sposobów na ich rozpowszechnianie to już połowa sukcesu, dlatego też z chęcią podzielę się kilkoma najpopularniejszymi sposobami.

Katalogi stron

Najprostszym, najszybszym, najstarszym, a jednocześnie przez te wszystkie cechy mało skutecznym sposobem jest dodanie linku do katalogu stron.

Wybierając Katalog dla swojej strony, należy się kierować jego jakością, czyli przede wszystkim wartościami współczynników takich jak PageRank i TrustRank, a także jego wiekiem, wyglądem wizualnym czy istnieniem moderacji. Te ostatnie pozwolą stwierdzić, czy katalog jest czymś poważnym i czy niedługo nie zostanie np. sprzedany, porzucony czy stanie się „farmą spamerskich odnośników”, obniżając zawartymi na niej backlinkami reputację naszej strony.

Artykuły sponsorowane

Jeżeli mamy treść, którą warto się podzielić, możemy zapłacić za jej publikację na stronach tematycznych lub zamówić w wyspecjalizowanych serwisach, np. Whitepress.

Wpisy gościnne

Od artykułów sponsorowanych różnią się tym, że nie płacimy za ich zamieszczenie na zaprzyjaźnionej stronie. Najwięcej korzyści przyniesie nam na pewno bezpośrednie zwracanie się do osób prowadzących serwisy z tej samej branży (ponieważ takie linki będą miały większą moc), a jednocześnie nie stanowiącej naszej konkurencji. Sprawę ułatwi też znacznie rozwijanie znajomości w „realu” z takimi osobami, oczywiście jeżeli tylko mamy taka możliwość.

Serwisy ogłoszeniowe

Jeżeli nasza działalność opiera się na świadczeniu usług bądź sprzedaży, warto rozsiewać taką informację na serwisach ogłoszeniowych. Wiele z nich jest darmowych, część oferuje cykliczne odświeżanie ofert. Dzięki takiemu działaniu zwiększymy zarówno liczbę odwiedzających z bezpośrednich odnośników, jak i zwiększymy w niewymagający sposób ilość wartościowych linków.

Oferty pracy

Czasami zdarza się sytuacja, że w związku z rozbudową, modernizacją lub innymi pracami na stronie, szukamy kogoś do wykonania zlecenia, bądź do stałej współpracy. Warto przy tej okazji zamieścić ogłoszenia z linkami na najpopularniejszych stronach z ofertami.

Wzmianki o witrynie

W przypadku, gdy pracujemy ze stroną posiadającą już pewien staż w Internecie, możemy natknąć się na wzmianki o naszym serwisie na innych witrynach. Warto każdorazowo sprawdzić, czy zawierają one linki do naszej strony – jeżeli nie, to idealna okazja, by zwrócić się z prośbą do moderujących witryny o ich umieszczenie. To samo możemy zrobić, gdy znajdziemy niezalinkowany plagiat treści z naszej strony – w przypadku, gdy będzie nam się to opłacać, zamiast o usunięcie treści, powinniśmy zażądać umieszczenia odnośnika do źródła. To idealne sposoby, by zyskać kilka silnych linków bez potrzeby tworzenia nowej treści, a jedynie skorzystania z popularności tego co stworzyliśmy do tej pory.

Fora dyskusyjne i blogi tematyczne

To jeden z trudniejszych sposobów na zdobycie linków – a można je zamieszczać zarówno we wpisach, komentarzach na forum, jak i w podpisach pod nimi. Łatwo jednak zostać posądzonym o spam i natrętną reklamę w przypadku wrzucania odnośników, gdzie popadnie. W tym wypadku bardzo wskazane jest poznanie najpierw zwyczajów panujących w takich społecznościach zanim zaczniemy się udzielać, a także regularna aktywność niezwiązana z linkowaniem.

Linkbaiting

Na koniec najtrudniejsza, ale też najbardziej skuteczna metoda – wykorzystanie potencjału wirusowego treści. W bardzo dużym skrócie, jest to idea mająca na celu tworzenie takich treści, by Internauci sami dzielili się w sieci odnośnikami do niej. Najpopularniejszymi materiałami tego typu są aktualności, wywiady, case study, darmowe poradniki (także w formie wideo), promocje lub konkursy. Każda z tych form po trafieniu na podatny grunt, powinna zachęcić użytkowników do dzielenia się tą treścią, dlatego też po jej opracowaniu powinniśmy zadbać o to, by link w naturalny sposób znalazł się wśród zainteresowanej grupy odbiorców, która zadba o jego rozprzestrzenianie się.

Teraz, gdy znasz już kilka z najpopularniejszych metod zdobywania linków, nie należy się od razu rzucać na ich rozpowszechnianie w Internecie – niektóre z nich mogą bowiem przynieść nam więcej szkody niż pożytku, gdy wylądują na stronie o marnej reputacji sieciowej. Warto dokładnie zaplanować każdy ruch mający na celu naszą promocję, a także uzbroić się w cierpliwość, ponieważ linkowanie jest sposobem przynoszącym długotrwałe efekty, jednakże równie długo trzeba na nie oczekiwać.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *