0

Dobre praktyki w pozycjonowaniu stron

Często dochodzimy do wniosku, że najlepsze wyniki w danej dziedzinie osiąga się po prostu oszukując, działając na granicy prawa, zasad lub moralności.

Świat jest pełen przykładów tego, że o ile nie mamy skrupułów i nie boimy się konsekwencji, to nielicznym może się to udać. Jednakże jeżeli jesteśmy w temacie pozycjonowania stron, to balansowanie na granicy uczciwości zawsze jest złym pomysłem. Algorytm pozycjonowania Google nie wybacza i traktuje każdą próbę oszustwa poważnie, niezależnie, czy odpowiadamy za małą witrynę www, czy też jesteśmy sieciowym gigantem. W najlepszym przypadku za przewinienia wbrew dobrym zasadom pozycjonowania, możemy spaść o kilka-kilkaset miejsc na liście wyszukiwania, w najgorszym – nasza witryna może zostać całkowicie usunięta z katalogu tej wyszukiwarki.

Zamiast jednak skupiać się na negatywnych stronach pozycjonowania, warto wypunktować sobie dobre praktyki, jakie na pewno przyniosą nam profit w postaci wyższego miejsca na listach wyszukiwania. Jak zatem się one przedstawiają?

 

Oryginalna treść

Pierwszą i najbardziej intuicyjną zasadą, jakiej powinniśmy się trzymać, to umieszczanie na stronach treści, które nie są splagiatowane. Google radzi sobie z wykrywaniem treści pochodzących z innych stron, więc jeżeli mamy zamiar opierać działalność swojej witryny na kopiowaniu tekstów z innych serwisów, nie mamy co liczyć na wysoką pozycję z rankingu. Najlepiej zrezygnować z takich zabiegów – w tym przypadku jakość jest ważniejsza niż ilość.

 

Umieszczanie multimediów na stronie

Google stara się podsuwać użytkownikom jako pierwsze najlepsze i najbardziej przystępne dla nich treści. To, że strony zawierające oprócz treści w formie tekstu, także multimedia, są o wiele milsze dla oka, nie jest nowym odkryciem, dlatego też wyszukiwarka promuje wszelkiego typu elementy wideo, szczególnie filmiki zamieszczone w serwisie YouTube, którego właścicielem jest właśnie Google.

 

Pozycjonowanie na długi ogon słów kluczowych

Jest to chyba najlepsza rada, jaką można zastosować przy tworzeniu treści z myślą o pozycjonowaniu strony, z dwóch powodów – z perspektywy czasu jest to najtańsza i jedna z bardziej skutecznych form promocji strony, jednakże na pierwsze wyniki trzeba poczekać najczęściej kilka miesięcy. Wynika to ze sposobu działania algorytmu wyszukiwarki, jak i popularności zapytań – w przypadku pozycjonowania na niewielką ilość popularnych zapytań, najwyżej na liście wyników umieszczane są strony, które mają najwięcej linkowań do niej na innych witrynach. Sprawa zaczyna się komplikować, gdy kończymy współpracę z firmą pozycjonującą – usuwa ona wtedy odesłania do naszej strony ze swoich witryn czy katalogów, co praktycznie natychmiastowo wpływa na spadek pozycji na liście wyszukiwania. W przypadku długiego ogona, czyli mniej popularnych zapytań, składających się z kilku wyrazów, bardzo mocno znaczenia nabiera treść zamieszczona na stronie i to właśnie ona jest znaczącą kwestią przy ustalaniu miejsca na liście wyników wyszukiwania.

 

Wysokiej jakości strony polecające.

Tak jak wspomniałem powyżej – w przypadku pozycjonowania na krótkie frazy słów kluczowych, ważna jest ilość odnośników do naszej strony na innych witrynach. Można to ująć jeszcze prościej – na wyniki wyszukiwania wpływa reputacja naszej strony w sieci. Odnośnik odnośnikowi nierówny – ważna też jest reputacja witryny, na której został umieszczony – dlatego też nie warto korzystać z ofert pozycjonowania, które są zbyt tanie lub wykonywane przez aplikacje komputerowe. Owszem – zamieszczają one informacje o naszej stronie na niekiedy tysiącach innych, ale są one praktycznie zerowej wartości, kwalifikowane przez wyszukiwarki na równi ze spamem. Ponadto – próba takiej „promocji” witryny, może skończyć się dostaniem „prztyczka w nos” w postaci spadku naszej reputacji za próbę nieuczciwej manipulacji.

 

Przyjazne linki

Zbieranie informacji na temat stron internetowych odbywa się przy pomocy specjalnego programu, zwanego „robotem”, który indeksuje treści na niej zawarte i wykonuje jej kopię. Warto pomyśleć o tym, by kod naszej witryny był dla owego wirtualnego odwiedzającego jak najbardziej przyswajalny. Jeżeli nie potrafimy tego dokonać sami, bez problemu można znaleźć firmę, która tego dokona – na szczęście jest to tylko jednorazowy zabieg.

Drugą sprawą jest uproszczenie adresów url na naszej witrynie – kluczem jest nie tylko skrócenie ich długości, ale także użycie w nich słów kluczowych w ten sposób, by już sam link mógł być wykrywany jako wyszukiwana fraza. Jak mógłby wyglądać wzorcowy link do artykułu na temat układania kwiatów, zamieszczony na blogu kwiaciarni?

adreswwwkwiaciarni.pl/blog/jak-ukladac-kwiaty-porady

Jak widać, adres jest prosty, krótki, a w przypadku, gdy użytkownik wpisze w wyszukiwarkę frazę „jak układać kwiaty” lub „jak układać kwiaty porady”, jest dodatkowo premiowany wysoką pozycją na liście wyników.

 

Są to tylko najpopularniejsze sposoby na prawidłowe i skuteczne pozycjonowanie strony w Internecie, jednakże nawet ich wykorzystanie nie gwarantuje uzyskania wysokiego miejsca na liście wyszukiwania w przypadku, gdy będą przeprowadzane nieregularnie. Jest to absolutnie najważniejsza rada, jaką mogę Ci dać w tym artykule – najwyższe pozycje są okupione ciężką, systematyczną i długotrwałą pracą nad witryną i nie istnieją żadne „ścieżki na skróty” w tym przypadku. Jednakże warto, ponieważ każde przeskoczenie o oczko wyżej, odbija się znacznie na ilości odwiedzających naszą stronę, co odpowiednio wykorzystane, na pewno przekształci się bezpośrednio w zyski generowane przy jej pomocy.

 

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *