0

Rodzaje copywritingu

Różnice między copywriterem, SEO copywriterem, content writerem i ghostwriterem.

Dla osób spoza branży copywritingu copywriter, SEO copywriter, content writer i ghostwriter często absolutnie niczym się od siebie nie różnią, zlewają się wręcz w jedną osobę.

Oczywiście copywriter może zajmować się również SEO copywritingiem. Jednak nie znaczy to od razu, że jest także ghostwriterem i można z nim podpisać umowę, w której zrzeknie się swoich praw autorskich. Zanim zastanowimy się nad różnicami między copywriterem, SEO copywriterem, content writerem i ghostwriterem, ustalmy co ich łączy. Wszyscy oni zajmują się pisaniem, nie będąc pisarzami, dziennikarzami czy też profesorami, zaś ich narzędziem pracy jest laptop i ciągle otwarty umysł – otwarty na inspiracje, pomysły i myśli, które trzeba zapisać tak, by przyciągały i intrygowały. Zapisane zdania powinny odpowiadać na potrzeby czytelnika, wzbudzać jego zainteresowanie i zostać jak najdłużej w jego pamięci. Czym jednak dokładniej zajmuje się copywriter, a czym SEO copywriter, content- i ghostwriter?

Copywriter

Copywriter to przede wszystkim osoba tworząca reklamowe koncepcje i teksty wykorzystywane w prasie, telewizji i radiu, a także wszelkich broszurach, ulotkach, katalogach i stronach internetowych. To właśnie copywriter jest często autorem jakiejś nazwy produktu, sloganu, infografiki czy scenariusza reklamy. Oprócz tego, że powinien posługiwać się słowem w sposób jak najbardziej kreatywny i sugestywny, to musi posiadać także podstawową wiedzę z zakresu marketingu, technik perswazji i znajomość typowych zachowań konsumenta. Copywriter pracuje najczęściej w agencji reklamowej, gdzie uczestniczy w procesie kreacji reklamy od przekazania briefu do wysłania skończonego materiału klientowi. Brief to dokument, który zawiera informacje potrzebne do stworzenia kampanii reklamowej. Znajduje się w nim między innymi: analiza rynku i budżetu przeznaczonego na produkcję, opis marki, analiza konkurencji, określenie grupy odbiorców, cele reklamy. Dobry copywriter ulepsza swój warsztat z każdą kolejną mglistą ideą, której uda mu się nadać wyrazisty kształt zapisanego słowa.

SEO copywriter

SEO copywriter zajmuje się pisaniem tekstów, które służą pozycjonowaniu. W owe teksty wplata słowa i frazy kluczowe, które podaje zleceniodawca. Precyzując, SEO copywriter pisze:

  • precle – zawierające od 1000 do 1500 zzs (znaków ze spacją) i są pisanie nie dla ludzi, ale pod wyszukiwarki. Najważniejsze jest w nich słowo kluczowe, a nie treść. Są tanie i pisane szybko.
  • teksty zapleczowe – zawierają od 1500 do 3000 zzs, nie są odkrywcze, powielają informacje mają średnią wartość merytoryczną. Zajmują się rzetelnie, ale ogólnikowo daną tematyką. Muszą być poprawne pod względem ortograficznym, interpunkcyjnym i stylistycznym. Nie są przeznaczone jedynie dla wyszukiwarek, ale także dla czytelnika. Są nasycone słowami i frazami kluczowymi podobnie jak precle.
  • wpisy do katalogów – w katalogach stron internetowych znajdują się strony z całego Internetu, a każda z nich musi mieć opis. Jedna wymaga stworzenia kilkudziesięciu różniących się opisów.
  • teksty z synonimami – SEO copywriter pisze jeden tekst, natomiast klient wrzuca go do mieszarki i w taki sposób otrzymuje różne wersje, które wykorzystuje jako precle

 

Content/web writer

Content writer pisze artykuły i treści e-marketingowe głównie do Internetu – blogi, teksty na strony internetowe, oferty i mailingi. Pojęcie content writera jest mało znane w Polsce, przede wszystkim występuje ono w krajach anglojęzycznych. Wbrew pozorom i alarmującym wskaźnikom czytelnictwa ludziom zdarza się czytać. Jednak tylko dobra i niebanalna treść może wzbudzić ich zaufanie i właśnie tworzeniem takiej treści zajmuje się content writer.

Ghostwriter

Ghostwritera niełatwo jest znaleźć. W końcu to autor-widmo, osoba, której działalność nie jest legalna. W polskim prawie bowiem nie wolno przekazać osobistych praw autorskich, a tymczasem ghostwriter to czyni, zawierając z klientem tajną umowę z klauzulą poufności, wedle której autor tekstu nie może pod żadnym pozorem wyjawić co i dla kogo pisał. Ta nielegalność ghostwritingu pociąga za sobą w naturalny sposób fakt, że ghostwriter może zażyczyć sobie sporej sumy pieniędzy za napisanie dla kogoś danego tekstu. Nie powinno to nikogo dziwić, w końcu ghostwriter, pisząc coś, co zostanie opublikowane nie pod jego nazwiskiem, rezygnuje z pewnych profitów, które być może uzyska jego klient. Jeśli napisana książka okaże się bestsellerem, zdobędzie uznanie krytyków i czytelników, to klient ghostwritera będzie czerpał z tego faktu wszystkie możliwe korzyści. Poza tym autor-widmo nie może zamieścić swojej pracy w portfolio, bo jeśli to zrobi, to znaczy, że nie jest żadnym ghostwriterem. Politycy nie zawsze sami piszą swoje przemówienia, podobnie rzecz się ma z bogatymi i znanymi osobami. Często autorem przemówienia polityka czy autobiografii jakiejś słynnej aktorki może być właśnie ghostwriter.

Każdy zleceniodawca, szukając osoby, która stworzy teksty na stronę internetową jego firmy czy zajmie się pozycjonowaniem jego strony w Internecie, powinien zwracać uwagę na to, w czym dana osoba związana z copywritingiem ma większe doświadczenie. Ktoś, kto zna się na tworzeniu na potrzeby Internetu, może mieć niewielkie pojęcie o zasadach obowiązujących przy tworzeniu reklamy. Dlatego zanim klient zdecyduje się zlecić komuś napisanie jakiegoś tekstu, musi zastanowić się, co dokładnie i dlaczego zleca. Efekty wypracowane przez daną osobę mogą bowiem drastycznie różnić się od tych, których oczekiwał.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *